Na początku lat 50-tych ub. wieku między ul. Racławicką a ul. Urzędniczą oddano do użytku trzy akademiki, przy czym każdy z nich należał do innej uczelni :
– Wyższa Szkoła Ekonomiczna (dziś Uniwersytet Ekonomiczny), ul. Racławicka 9
– Akademia Medyczna (dziś Collegium Medicum UJ), ul. Racławicka 9a
– Wyższa Szkoła Rolnicza (dziś Uniwersytet Rolniczy), ul. Urzędnicza
Mieszkańców tych akademików łączyły i integrowały :
1/ wspólna stołówka mieszcząca się w akademiku UR
2/ obiekty sportowe znajdujące się obok akademików
3/ klub studencki HADES znajdujący się w akademiku medyków
Studenci spotykali się prawie codziennie na stołówce podczas posiłków, ponadto brali oni udział w zawodach sportowych organizowanych co jakiś czas na tym terenie: biegi, mecze piłkarskie itp. Działania integracyjne obejmowały głównie medyków i ekonomistów. To wtedy zawiązane zostały dobre kontakty między studentami tych dwóch uczelni, które trwają do dziś
2015 r. – tzw. Dom Socjalny AGH przy ul. Reymonta w Krakowie.
Po kilku latach przerwy grupa zapaleńców zorganizowała „Spotkanie Byłych Mieszkańców, Waletów i Sympatyków Domu Studenckiego FAFIK”. Udział wzięło ok. 230 osób z różnych środowisk, zaproszonych przez organizatorów. Na to spotkanie – jak zwykle – zaprosiliśmy naszych kolegów – medyków mieszkających kiedyś w sąsiednim domu studenckim. Była fajna atmosfera, spotykali się koleżanki i koledzy nie mający ze sobą kontaktu od wielu lat.
Był występ zespołu „Wawele” z Janem Wojdakiem a później tzw. „śpiewogranie” przygotowane i świetnie prowadzone przez naszego kolegę, Zbyszka Grzyba.
Były spotkania po latach, luźne pogawędki, bardzo miła atmosfera, było piwo nalewane z beczki, słowem: wszystko sprzyjało odnawianiu starych kontaktów i nawiązywaniu nowych.
Wtedy to prof. Stanisław Kwiatkowski, kierownik Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu, w rozmowie z jednym z organizatorów Piotrem Drążkiewiczem rzucił hasło: czy moglibyście pomóc w zakupie sprzętu dla szpitala.
Temat został podjęty, Piotr Drążkiewicz w szybkim czasie zorganizował akcję zbierania pieniędzy i po jakimś czasie do tej właśnie Kliniki zakupiono sprzęt rehabilitacyjny wybrany wcześniej przez pracowników szpitala.
I tak to w 2015 r. się zaczęło… To były początki naszej działalności polegającej na zbieraniu środków finansowych za które kupujemy sprzęt medyczny i wyposażenie dla szpitali w Krakowie. I od początku trzymamy się tej zasady: kupujemy tylko to, co wcześniej wskażą pracownicy danego oddziału szpitalnego.
Działamy na tej niwie co roku. Jakoś udaje się nam uzbierać trochę pieniędzy na te cele. W większości przypadków to darczyńcy decydują o tym, komu czyli do jakiej kliniki mamy kupować sprzęt , zaznaczając to w tytule przekazywanych nam przelewami środków.
W latach 2015 – 2017 działania te prowadziliśmy jeszcze w sposób mniej zorganizowany, bo nie mieliśmy własnego stowarzyszenia czy fundacji , z własnym statutem czy kontem bankowym. Szukaliśmy więc sponsorów na konkretny zakup a kiedy mieliśmy już zabezpieczenie finansowe na taki wydatek, to prosiliśmy zaprzyjaźnione fundacje czy stowarzyszenia o przeprowadzenie transakcji za ich pośrednictwem. I tak przy pomocy Fundacji „Mimo wszystko” Anny Dymnej dokonaliśmy zakupu sprzętu dla Kliniki Urologii SU UJ kierowanej przez prof. Piotra Chłostę.
Założenie własnego Stowarzyszenia EKONOMED, 2018 r.
Aby ułatwić sobie zadanie, aby działania nasze nabrały bardziej zorganizowanego charakteru na początku 2018 r. założyliśmy własną organizację p.n. „Krakowskie Stowarzyszenie Edukacji EKONOMED” , którą szybko zarejestrowaliśmy w KRS.
Stowarzyszenie to zajmuje się od tego czasu :
– organizowaniem środków finansowych na zakup różnego rodzaju sprzętu dla szpitali
– organizowaniem raz w roku spotkań ekonomistów i medyków, ale z udziałem zaproszonych osób
Od 2018 r. kolejne spotkania organizowane są już pod nazwą
„Krakowskie Spotkanie Ekonomistów i Medyków EKONOMED”
Odbywają się z reguły w październiku każdego roku.
Dotychczas było ich sześć:
– 2015 r. Dom Socjalny AGH (zespół WAWELE i śpiew ogranie)
– 2016 r. Dom Socjalny AGH (Skaldowie)
– 2017 r. Dom Socjalny AGH (Andrzej Sikorowski)
– 2018 r. Nowohuckie Centrum Kultury (Krzysztof Piasecki)
– 2019 r. Nowohuckie Centrum Kultury (Krakow Street Band)
– 2020 r. lub Pod Jaszczurami (Skaldowie).